top of page
  • Yazarın fotoğrafıTuran Oguz

Gecen Hafta Neler Oldu? 20/06/2016-26/06/2016

Aselsan bir yurt dışı müşteri ile ASELPOD Elektro-Optik [EO/IR] Hedefleme Sistemi teslimatına yönelik olarak 1o Haziran 2o16 tarihinde yaklaşık ABD$25 Milyon değerinde bir sözleşme imzaladı.

Eurosatory 2o16 Fuarı sırasında konuşma fırsatı bulduğumuz bir Aselsan yetkilisi söz konusu sözleşme altında 16 adet ASELPOD’un teslim edileceğini ve ilk teslimatın 2o17 başlarında gerçekleştirileceğini kaydetti.

Edindiğimiz bilgiye göre ASELPOD EO/IR Hedefleme Sistemi için yürütülen sistem kalifikasyon çalışmaları Mayıs 2o16 içinde tamamlanmış ve ASELPOD seri üretim için hazır hale gelmiştir.

HvKK için kabul uçuşlarına başlanılmış ve ihracatı gerçekleştirilen müşteri ülke Hava Kuvvetleri pilotları da Türkiye’ye gelerek ASELPOD entegre edilmiş F-16 Uçakları ile Türk Hava Kuvvetleri pilotları ile birlikte uçuşlar icra etmiş ve atış testleri gerçekleştirmiştir. Testler için gelen pilotların Hedefleme Podu kullanım tecrübesine sahip deneyimli pilotlar olduğuna dikkat çeken Aselsan yetkilisi pilotların kendilerine sistemi oldukça başarılı bulduklarını ifade ettiklerini söyledi.

Aselsan, üretimi tamamlanan 4 ASELPOD prototipini Temmuz-Ağustos aylarında HvKK’na teslim edecek. Mühendislik ve kalifikasyon çalışmaları için üretilen prototip halihazırda Sistem Entegrasyon Laboratuvarı [SEL]’nda kullanılmaktadır. Podların teslimatı öncesinde kabul süreci kapsamında resmi atış testleri yapılacak. Haziran ayı içinde söz konusu atış testlerinin icra edilmesi planlanmıştır.

Şirket yetkilisine göre daha önce kendileri tarafından gerçekleştirilen deneme maksatlı atış testinde hedefe 1m hassasiyetle vuruş yapılabilmiştir.

Hedefleme Podu Projesi’nin ikinci aşamasını oluşturan Seri Üretim Fazı altında ise F-16C/D Uçakları için 16 ASELPOD üretilerek HvKK’na teslim edilecektir. Edindiğimiz bilgiye göre 16 podun tedariki için gerekli SSİK Kararı 9 Mart 2o16 tarihinde gerçekleşen toplantıda alınmıştır. Seri Üretime yönelik sözleşme görüşmelerine Aselsan ile SSM arasında 15 Haziran 2o16 itibariyle devam edilmekteydi. Sözleşmenin yakın bir gelecekte imzalanması bekleniyor. Aselsan yetkilisinden edindiğimiz bilgiye göre 16 adetlik ilk paketin ardından HvKK tarafından partiler halinde toplam 73 adet ilave ASELPOD tedarik edilecektir.

Aselsan ASELPOD üzerindeki geliştirme çalışmalarına da parelelinde devam etmektedir. Bu kapsamda örneğin data link [çift yönlü (up/down link)] geliştirme çalışmalarına devam edilmektedir.

Sistemde gerçekleştirilecek iyileştirmeler daha sonra uygulanacak bir retrofit çalışması ile teslimatı gerçekleştirilen ASELPOD EO/IR Hedefleme Sistemlerine kazandırılacaktır.

2o16 yılı sonuna kadar 8 adet CATS HD Elektro-Optik [EO/IR] Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi teslimatı gerçekleştirecek Aselsan, 2o17’den itibaren teslimat hızını ayda 3 adede çıkarmayı böylelikle yılda 36 adet CATS teslimatı gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Halen ellerinde teslimata hazır 3 CATS [Ortak Diyafram Açıklıklı Hedefleme Sistemi]’nin bulunduğuna ve bu yıl içinde teslim edilecek CATS’lerin tamamını geliştirme fazı ürünü olarak değerlendireceklerine dikkat çeken Aselsan yetkilisi bunlardan 3’ünün TAI’ye teslim edileceğini açıkladı. Daha önce 1 CATS HD EO/IR Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi’nin Sistem Entegrasyon Laboratuvarı [SEL/SIL]’nda kullanılmak üzere TAI’ye teslim edildiğini, Ekim-Aralık 2o16’da ise ilave 2 CATS’nin Anka-S İHA’nda kullanılmak üzere yine TAI’ye teslim edileceğini vurgulayan Aselsan yetkilisi geriye kalan 5 CATS HD EO/IR Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi’nden 2’sinin Baykar Makina ürünü BAYRAKTAR TB2 Silahlı İHA [TB2-S]’na takılacağını diğer 3’ünün ise EGM’ne teslim edileceğini kaydetti.

Temmuz ayı başlarında CATS’in BAYRAKTAR TB2-S İHA’na entegre edilerek uçuş testinin yapılması planlanmıştır. Entegrasyon kapsamında ufak bir modifikasyon çalışması yapılması gerektiğine dikkat çeken Aselsan yetkilisi “Onunla ilgili çalışmalarımız hızla gidiyor” dedi.

EGM Helikopter Daire Başkanlığının da katkılarıyla bir Bell 429 Helikopterine CATS HD EO/IR Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi’nin entegre edildiğini ve Ankara, Gölbaşı’nda başarılı üç uçuş gerçekleştirildiğini anımsatan şirket yetkilisi EGM’nün talep ettiği iyileştirmeleri gerçekleştirdiklerini ve halihazırda ayda bir kez uçuş testi yaptıklarını ve 2o16 yılı sonuna kadar geliştirme faaliyetlerine devam edeceklerini anlattı.

EGM Havacılık Daire Başkanlığı için TAI’den tedarik edilecek Anka Blok-B Operatif İHA’ları da yine CATS HD EO/IR Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi kullanılacaktır.

Sistemin daha da olgunlaşması için çaba harcadıklarını aktaran şirket yetkilisi ayrıca Vestel Savunma ile birlikte çalıştıklarını, halihazırda KARAYEL Taktik İHA’ya CATS entegre edilmemiş olsa da arayüzleri aynı duruma getirmek üzere çalışmalar yaptıklarını belirtti.

CATS EO/IR Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi için yurt dışından da önemli bir talep bulunduğuna dikkat çeken Aselsan yetkilisi bir sorumuza cevaben ortak optik ve ortak pencere yapısının kullanımı sayesinde belli bir hafiflemenin sağlandığı cihazın toplam ağırlığının halihazırda Lazer Hedef İşaretleyici [Laser Designator] ile birlikte yaklaşık 57kg olduğunu kaydetti.

22 Haziran 2016 tarihinde, Lockheed Martin’e ait, Polonya’daki PZL Mielec tesislerinde yapilan bir torenle, T70 “Genel Maksat Helikopteri” projesi kapsaminda gelistirme ve test faaliyetlerinde yararlanilacak 1 adet S70i prototip helikopter teslim alindi.

Lockheed Martin yetkililerine gore, Turkiye tarafindan uretilecek ilk T70’in kalifikasyon ve sertifikasyonunun 2021 yili icerisinde tamamlanmasi planlaniyor. Bu da sozlesme is programina gore asgari 1 yil gecikme anlamina geliyor.

Diyarbakır’da belirlenen alanlara güvenlik amaçlı 3 katlı 10 zırhlı kule kuruldu.

Bu kapsamda, ilçe genelinde belirlenen alanlara 3 katlı, 8 metre yüksekliğinde, 30 ton ağırlığında 10 zırhlı kule yerleştirildi.

Güvenlik güçlerinin nöbet tutacağı kulelerin içinde klima, yangın tüpü, alarm, sandalye ve ısıtıcı yer alıyor.

Aselsan tarafından KAP’a yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ASELSAN ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında Radar Sistemleri tedarikine ilişkin olarak toplam bedeli 285.251.924,- TL ve 210.523.548,- ABD Doları tutarında iki ayrı sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşmeler kapsamında teslimatlar 2017-2023 yılları arasında gerçekleştirilecektir”.

STM, Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı’nın açtığı denizaltı modernizasyon ihalesini, denizaltıyı yapan firmaya karşı kazanarak önemli bir başarıya imza attı.

Böylece ülkemizde ilk defa denizaltı gibi ileri teknoloji gerektiren bir alanda mühendislik ihracatı yapılmış olacak.

Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan “Agosta 90B” sınıfı denizaltıların yarı ömür modernizasyonu amacıyla yapılan uluslararası ihalede, bu denizaltıları tasarlayıp üreten Fransız DCNS’ye karşı yarışan STM, büyük başarı göstererek ihaleyi kazandı.

Anlaşma; 1’i kesin, ikisi opsiyonlu 3 denizaltının modernizasyonunu ilgilendiriyor.

Modernizasyon faaliyetlerinin Pakistan’daki yerel bir tersanede yapılacağı projede, ilk denizaltı 45 ay sonra teslim edilecek. Diğer denizaltıların ise 1 yıl ara ile modernize edilmesi planlanıyor.

Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi AŞ’nin, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, “İç güvenlik kuvvetlerinin ihtiyacı olan 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araçlar ile bu araçların yedek parça ve eğitimini kapsayan 106,1 milyon euro tutarında bir sipariş kesinleştirilmiştir.

Söz konusu sipariş ile ilgili teslimatlara yıl sonunda başlanarak 2017 yılı ilk çeyreğinde tamamlanması planlanmaktadır.” bilgilerine yer verildi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Preveze Sınıfı Denizaltıları modernize ettirmek üzere “Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi”ni başlattı.

SSM internet sitesinden yapılan duyuruda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan 4 adet Preveze sınıfı denizaltının modernizasyonu için şartlar açıkladı. Buna göre proje yurtiçi geliştirme projesi olarak tasarlandı. Firmaların teklife çağrı dosyasını 22 Temmuz tarihine kadar temin etmesi gerekiyor.

Preveze, Federal Almanya’nın Howaldtswerke Deutsche Werft AG firmasının Tip 209 T2. 1400 sınıfı denizaltılarından Türk Deniz Kuvvetleri’nde ilki 1994 yılında hizmete giren denizaltı sınıfıdır.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarını karşılamak üzere, personel ve malzeme taşıma/atma kabiliyetini haiz, altı adet İrtibat ve Genel Maksat Uçağı tedariği gerçekleştirilecek.

Çağrıya yerli ve yabancı firmalar teklif verebilecekler. Teklif sunma son tarihi 19 Ağustos 2016 olarak belirlendi.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı için asgari 12 kişi taşıma kapasitesine haiz 2 adet Komuta Kontrol Uçağı alım ihalesi açtı.

SSM’nin ihale duyurusuna göre, teklif sunma son tarihi 19 Ağustos 2016 saat 15:00 olarak belirlendi.

Özellikle titanyum alanında dünyanın önde gelen havacılık firmaları arasında yer alan şirket, yeni projeler için 2016-2017 döneminde 100 milyon doların üzerinde yeni yatırım yapacak.

Alp Havacılık, Black Hawk helikopterlerinde bulunan tüm dişliler, dişli kutuları, pervane mili gövdesi ve ana mil gibi ana uçuş kritik ve dinamik ürünler, bunların montaj grupları, uçuş kontrol mekanizması ve iniş takımlarının da kaynağı olacak. Proje kapsamında dişli test merkezi de şirket bünyesinde oluşturulacak.

Genel Maksat Helikopteri Projesi kapsamında, tamamı yeni yatırım olarak planlanan yaklaşık 11 bin metrekarelik kapalı alan içerisine kurulacak yeni tesis, ilave iş olanakları da sağlayacak.

Şirketin iş payı hemen hemen Black Hawk helikopterinin yedek parça niteliğinde tüm unsurlarını kapsadığından Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer kullanıcıların yedek parça ve test ihtiyaçlarının da Alp Havacılık tarafından ulusal imkanlarla karşılanması mümkün olacak.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page