top of page
  • Yazarın fotoğrafıTuran Oguz

Gecen Hafta Neler Oldu? 15/08/2016-21/08/2016

Türkiye, milli projelerini hızlandırarak, askeri alanda dışa bağımlılığını, kısa sürede en alt seviyeye çekme kararı aldı.

Bu konuda önemli hususlardan birinin ANKA’nın silahlandırılması konusu olduğu dillendiriliyor.

ANKA-S olarak adlandırılan projede çok ciddi yol alınmıştı. ANKA-S’in çok kısa süre içerisinde semalarda olabileceği belirtiliyor.

ALTAY Tankı’nın seri üretime geçişinin 2017’ye yetiştirilmek istendiği kaydediliyor.

SSM’nin geçtiğimiz günlerde Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında 4 yeni korvet (Yazar notu: korvet degil firkateyn olacak) yapımı için ihale süreci başlatmıştı. Kısa süre içerisinde yeni gemiler için de ihale sürecinin başlatılması planlanıyor.

Milli askeri eğitim uçağı Hürkuş’un da terörle mücadelede kullanılması için silahlandırılmasına ilişkin sürece de hız verildiği bildiriliyor. Hürkuş’un sivil versiyonu Hürkuş-A geçtiğimiz günlerde sertifikasyonunu tamamlamıştı. Hürkuş’un askeri eğitim amaçlı ‘B’ versiyonuna ilişkin çalışmaların tamamlanmak üzere olduğu, milli hava aracının silahlandırılması ve Hürkuş-C’nin terörle mücadelede kullanılmaya başlanmasının çok uzun zaman almayacağının altı çiziliyor.

Türk Hava Kuvvetleri’nin F-16 savaş uçaklarının yerini alması için başlatılan Milli Muharip Uçak Geliştirilmesi (TF-X) Projesi’nde önemli bir aşama Temmuz ayında aşıldı. SSM ile TUSAŞ projede ana yüklenicilik anlaşmasını imzaladı.

Edinilen bilgiye göre konuya ilişkin ilk imzalar 14 Temmuz 2016 tarihinde Birleşik Krallık’ta düzenlenen Farnborough Havacılık Fuarında atıldı. Anlaşmayı geçerli hale getiren imzalar ise devam eden hafta Ankara’da atıldı ve böylece TUSAŞ resmen projenin ana yüklenicisi oldu.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ’nin (STM) ana yükleniciliğinde Pakistan Deniz Kuvvetleri için inşa edilen ve Türk savunma sanayisinin tek seferde en büyük askeri gemi ihracatı olan Denizde İkmal Gemisi, Pakistan’ın bağımsızlık yıl dönümü törenleri kapsamında suya indirildi.

Özgün tasarıma sahip olan Denizde İkmal Gemisi’nin denize indirilme törenine, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Savunma Sanayii Müsteşarı (SSM) İsmail Demir, STM Genel Müdürü Davut Yılmaz ile iki ülkenin askeri yetkilileri katıldı.

STM, Pakistan Denizde İkmal Gemisi Projesi kapsamında, dizayn paketi, malzeme, ekipman, yedek parça, tersane ve kullanıcı eğitimleri ile danışmanlık hizmetlerinin verilmesini yüklendi.

Askeri gemi inşası konusunda Pakistan ile Türkiye arasında bir ilk olan proje, savunma ve gemi inşa sanayi alanında örnek ve özgün bir iş birliği olarak dikkati çekiyor.

Son dönemde askeri gemi inşası alanında önemli atılım yapan Türk gemi inşa sanayi, projeyle birlikte tasarım ve mühendislik hizmetinin yanı sıra bu alandaki yan sanayi ürünlerinin ihracını da gerçekleştirmiş oldu. Projede, 20 Türk firması görev aldı. Proje sonunda yaklaşık maliyeti 90 milyon dolar olan Pakistan tarihinin en büyük gemisi ortaya çıktı.

Türk savunma sanayisinin tek seferde en büyük askeri gemi ihracatı olan Denizde İkmal Gemisi, tanker görevinin yanı sıra yüksek lojistik, savunma ve hücum yetenekleriyle donatıldı.

Denizde İkmal Gemisi’nin, dizayn faaliyetleri Türkiye’de yürütüldü, geminin inşası ve donatımı Karaçi Tersanesi tarafından gerçekleştirildi

Altay tankı güç grubu geliştirilmesi projesi işini alan Tümosan, 15 Ağustos 2016 tarihinde KAP’a yaptığı bildirimde “Şirketimiz, Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi kapsamında, Proje Uygulama Takvimini başlatmak için avans ödemesi öncesi gerekli tüm işlemleri tamamlamak üzere, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’ndan 4 aylık ilave süre uzatımı talep etmiş olup, 15 Aralık 2016 tarihine kadar süre uzatımı yapılmıştır.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterindeki F-16 uçaklarının yerini alması planlanan ve yerli tasarımla hayata geçecek TF-X Savaş Uçağı Projesi’nde danışmanlık verecek BAE Systems, darbe nedeniyle imzalanması planlanan anlaşmayı yıl sonuna bıraktı.

Bloomberg’te yayınlanan habere göre, BAE Systems’in gerekçesi, “İngiliz Hükümetinin darbe girişimi sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın nasıl karşılık vereceğini görmek istemesi” diye tarif edildi.

TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Bilgin 140 mühendisin 10 yıllık emeğinin ürünü olan Hürkuş’un Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı (EASA) ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden (SHGM) sertifika alan ilk Türk uçağı olduğunu belirterek, “Emsallerinin 12 yılda geldiği olgunluk noktasına HÜRKUŞ 10 yılda hem de sadece kendi ülkesinden değil Avrupa’dan da eş zamanlı onaylanmış sertifikasıyla gelmiştir. Bu gurur yüce Türk milletinindir.” dedi.

Sertifikasyon sürecinde 500 saatin üstünde uçuş testi yapıldığını dile getiren Bilgin, 5 bin 500 parçadan oluşan uçağa ait tüm mühendislik hesaplarının Türk mühendisleri tarafından yapıldığını dile getirdi.

Sertifika tesliminin ardından, Hürkuş ile uçuş gösterisi yapıldı.

Rakipleri gibi TRJ328’in tek bir kullanım alanı olmayacağını, VIP, nakliye, arama-kurtarma, ambulans ve askeri amaçlı kullanılabileceğini hatırlatan TRJet Genel Müdürü Dave Jackson, bunun da yerli uçak için çok önemli bir avantaj olduğunu vurguladı.

Dave Jackson, ilk TRJ328 modelinin Almanya’da üretileceğini kaydederek, “2017 yılı Şubat ayında Ankara’da kurulması planlanan fabrikada yılda 50 adet uçak üretmeyi planlıyoruz. Uçağın kanatları orjinal uçaktakiyle aynı kalacak. Sadece pervaneli ve jet modellerinde biraz farklılık gösterecek. Pratt&Whitney imalatı PW127 motorları kullanılacak. TRJ328’in en büyük özelliklerinden birisi de çok kısa mesafeli pistlere inebilmesi. Uçağa iniş için 189 metrelik mesafe bile yeterli olurken, 15 bin, 16 bin kilo maksimum kalkış ağırlığna sahip olması planlanıyor”dedi.

TRJ328 modeli 32 yolcu kapasiteli olacak, daha büyük versiyonu olan TRJ628 ise 70 yolcu taşıyabilecek.

İçişleri Bakanı Ala, polisin askerle aynı güce ulaşacağını açıkladı.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Burada Efkan Ala’ya darbe girişimi sonrasında polise ağır silah tahsis edilip edilmeyeceği soruldu.

“Ağır silah alıyoruz, güç dengelenmeli” diyen Ala, bunu “Genelkurmay’ın operasyonel yetkileri elbette duruyor ama barış döneminde sivil otoriteye, kendi insanımıza tehdit oluşturmayacak durumda kurgulanması lazım güçlerin” sözleriyle açıkladı.

“Hangi ağır silahların alınmasını düşündüklerine” dair soruya ilişkin ise Efkan Ala şunları söyledi:

“Bunları burada teker teker açıklamayalım ama hem terörle mücadelede hem de bu tür işlerde; milletin parasıyla alınmış F-16’ları kaldırdılar. Milleti bombaladılar. O zaman bile MİT’in elindeki birkaç füze işe yaradı. Külliye’de onlara bombalarken atıldı ve biz etkisini gördük onun” diye cevapladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Türkiye’nin güney sınırında yaşanan olaylar ve alınan tedbirlerle ilgili, bilgi paylaşımında bulundu.

“Bu kapsamda, ilgili Makamların da katkıları/öncelik vermesi sonucunda tahsis edilen ödeneklerle, son üç yıllık süreçte Suriye hududunda; 239,589 km modüler/sabit beton duvarın (MBD) tamamlanmış; 207,934 km.lik bir hudut hattı da planlamaya alınmıştır. 49 km. tel engeli, 72 km. kafes tel engel sistemi, 61 km. akardion tel engel sisteminin tamamlanmış, 401 km. hendek kazılmış, 86 km. toprak set inşası yapılmış, 3,95 km. perde duvar (sabit) tamamlanmış ve özellikle Kilis/Gaziantep sınır bölgesinde korunaklı/geniş gözetleme imkanı sağlayan 57 adet beton kulenin inşası bitirilmiştir.

Hudut birliklerinin mevcut teşkilatları yeniden incelenerek, destekleme oranları %100’lerin üzerine çıkarılmış, hassasiyet arz eden bölgelere;İlave birlik takviyeleri (komando, mekanize, tank vb.) yapılmış, bu kapsamda kuruluş dışından; tank, zırhlı araç (COBRA/ZMA/GZPT/ZPT), top/obüs/havan, hava savunma sistem/silahları, radarlar ve destek sistemleri ile takviye edilmiş, Kilis güneyindeki çatışma bölgelerine sevk edilmek üzere mücavir alanlarda ikinci kademe ani müdahale birlikleri konuşlandırılmıştır.”

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün insansız hava aracı ihtiyacı kapsamında Kale-Baykar ortaklığına sipariş edilen 3 adet Bayraktar TB2 taktik insansız hava araçlarının kullanımında görevlendirilecek personelin eğitimi tamamlandı.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında hedef alınan Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık tesislerinin de bulunduğu Gölbaşı yerleşkesinde İHA kursundaki polis memurları da şehit olmuştu.

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page