top of page
  • Yazarın fotoğrafıTuran Oguz

Gecen Hafta Neler Oldu? 06/06/2016-12/06/2016

TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. ana yükleniciliğinde yürütülecek olan “Türk Genel Maksat Helikopteri Programı” kapsamında, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile ana yüklenici TUSAŞ, ana alt yüklenici Sikorsky Aircraft ve diğer yerli alt yüklenici firmalar arasında, ABD ihracat lisanslarına müteakiben, sözleşmeler imzalandı. Anılan sözleşmeler ile program yürürlüğe girdi.

Program hakkinda detayli bilgi icin tiklayiniz.

Türkiye’nin ABD’den Askeri Dış Alım yoluyla tedarik edeceği CH-47F Chinook helikopterlerini tesliminde gecikme yaşanacağı öğrenildi.

Chinook programına göre teslimat ilk olarak Ağustos 2015’de gerçekleşecekti. Teslimat önce Nisan 2016’ya ertelendi ardından Haziran 2016 yeni tarih olarak belirlendi.

Edinilen bilgiye göre en az iki CH-47F helikopteri Ağustos 2016 sonunda Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilecek.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın ihtiyacını karşılamak üzere “600 SINIFI SAHİL GÜVENLİK GEMİSİ” projesi için Bilgi İstek Dokümanı yayınladı.

Azami 950 ton tam yük deplasmana sahip geminin üzerinde 10 tona kadar helikopter inip kalkabileceği platform bulunan gemiyi tasarlayabilecek ve/veya inşa edebilecek olan, yurtiçinde yerleşik firma, kurum, kuruluşlar BİD’i alabilecek.

BİD ilanında yer almasa da proje kapsamına 8 gemi edinilecek.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) mühendisleri tarafından tasarlanan, geliştirilen ve üretilen Yeni Nesil Eğitim Uçağı HÜRKUŞ devam etmekte olan uçuş test sürecinde çok önemli ve kritik bir aşamayı daha geride bıraktı. Test pilotu Murat Özpala kumandasındaki HÜRKUŞ havada motor durdurma ve tekrar çalıştırma (airstart) testlerini 3 Haziran 2016 tarihinde başarıyla gerçekleştirdi.

Izlemek icin tiklayiniz.

Suriye’den gelebilecek olası tehditlere karşı NATO bünyesinde gönderilen İtalya Hava Savunma Sistemi Kahramanmaraş’a ulaştı.

Alman Patriot Birliği’nin 3 yıllık görevinin dolması ve 2015’in son aylarında kentten ayrılmasıyla Kahramanmaraş’a gelerek hava savunma sistemi kurulumu ile arazi koşullarını inceleyen İtalyan askeri heyetinin ardından, hava savunma sistemini taşıyan askeri araçların sevkiyatına başlandı.

İtalya’dan deniz yoluyla İskenderun Limanı’na oradan da yoğun güvenlik önlemi altında karayoluyla Kahramanmaraş’a getirilen tırlar da füze bataryaları, askeri, teknik ve sağlık malzemelerinin bulunduğu belirtildi.

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page