top of page
  • Yazarın fotoğrafıTuran Oguz

Gecen Hafta Neler Oldu? 02/05/2016-08/05/2016

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacını karşılamak üzere sipariş verilen altı helikopterden ilkinin Nisan 2016’da teslim edilmesi bekleniyordu. Mart ayında üzerinde “Kara Kuvvetleri Komutanlığı” yazan bir numaralı Chinook’un ilk uçuş denemesi yapıldı.

İşte o helikopter ve üretimi devam eden diğer iki helikopter, toplam üç helikopter, Türkiye’ye Haziran – Temmuz aylarında birlikte teslim edilecek. Geri kalan diğer üç helikopter ise Ekim – Kasım aylarında teslim edilecek.

ASELSAN, Nurol Makina ve Sanayi A.Ş.’den SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi tedarikine yönelik olarak 04.05.2016 tarihinde toplam bedeli 9.720.000,- Euro olan bir sipariş almıştır.

Söz konusu sipariş kapsamında teslimatlar 2016 yılında gerçekleştirilecektir.

Otokar tarafindan 05 Mayis 2016 tarihinde yapilan aciklama su sekilde:

“Şirketimiz, İç Güvenlik Kuvvetleri’nin ihtiyacı olan çeşitli tipte 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar ile bu araçların yedek parça ve eğitimini kapsayan 64,8 Milyon Euro tutarındaki bir siparişi kesinleştirmiştir.

Söz konusu sipariş ile ilgili teslimatların, yıl sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır”.

TEI Proje Muduru Ahmet Dincer Xponential 2016’da yaptigi konusmada; PD170 motoru donanim testlerinin 2016 yili 4. ceyreginde baslayacagini, bunu 2017 yilinda yer testlerinin izleyecegini, motorun 2018 yilinda seri uretime hazir olacagini ve ucus testlerinin 2019’da baslayacagini soyledi.

Motor 20.000 feet’e kadar 170 hp, daha sonra 30.000 feet’e kadar da 120 hp surekli guc saglayabilecek. Kucuk modifikasyonlarla 210 hp guc elde etmek de mumkun.

TUSAŞ test pilotu Murat Özpala’nın sosyal medyada paylaştığı bilgilere göre, Uluslararası Standart Atmosfer (ISA) koşullarında yapılan hesaplamalarda 34.700 feet yüksekliğe çıkacağı hesaplanan HÜRKUŞ test uçuşlarında 35.500 feet yüksekliğe çıkarak kendi sınıfındaki uçaklar açısından önemli bir irtifaya çıkmayı başardı.

Ilana gore projenin kapsami: Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacına yönelik olarak, barışı destekleme, denizde denetim, doğal afet yardımı, arama kurtarma, muharip olmayanların tahliye edilmesi harekâtlarının icra edilmesi ve hâlihazırda icra edilen lojistik destek faaliyetlerinin (gemilerin denizde/limanda yakıt/su ihtiyacının karşılanması, yakıt depolarının bütünlemelerinin yapılması, yakıt depoları arasında yakıt transferlerinin yapılması vb.) sürdürülmesi görevlerini icra etmek maksadıyla 1 (bir) adet Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG) tedarik edilecektir.

Son teklif tarihi 31 Agustos 2016’dir.

Savaş pilotlarının eğitimi için kısa bir süre önce 2 adet AQUILA 211 GX modelinden satın alan İngiliz Hava Kuvvetleri, geleneksel karşılama töreniyle teslim aldığı Türk Kartalı AQUILA için memnuniyet ve kalite yazısı gönderdi.

B Plas CEO’su Mehmet Celal Gökçen, AQUILA’nın hem yeni 2 modeli için hem de Bursa’da üretim için çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi.

Endonezya kaynakli aciklamaya gore, Turk FNSS ve Endonezya firmasi PT Pindad 30 milyon USD yatirimla 2 adet orta sinif tank prototipi gelistirmekte.


Adi henuz belli olmayan tankin agirliginin 25 ton olmasi hedeflenirken su ana kadar yapilan calismalarda agirlik hala 30 tonun uzerinde.

105 mm capinda olmasi planlanan top istenirse 120 mm’ye de yukseltilebilecek.

Prototiplerin 2017’ye kadar bitirilip kamuoyuna tanitilmasi planlaniyor.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page